O chovu činčil

Co bych měl vědět před pořízením činčilky?

Především to, že se činčila dožívá průměrně 10 let. A aktivní je především za šera. Pro nás to byl ideální mazlíček. Přes den jsme v práci a večer když se dostaneme domů činčilky ožijí. Doporučila bych si koupit činčilku od chovatele. Nákupem činčily od chovatele získáte jistotu zdravého jedince, který je od malička zvykán na lidský kontakt. Proto nesouhlasím s názorem, že činčila není zvíře k mazlení. Samozřejmě není to pes, který si nechá líbit vše. Ale naše činčilky přiběhnou ke dvířkům a dobývají se ven na ruku. Milují drbání za ušima a na bříšku. Nemají rády mačkání, proto si myslím, že není vhodná pro malé děti. Pokud nemáte dostatek času, abyste se denně věnovali činčile, tak bych vám doporučila koupit si dvě. Nikdy, ale nechovejte v kleci činčilu s jiným zvířetem.

Jak už jsem zmiňovala činčila se dožívá cca 10 let, ale může se dožít až 20 let. Váha zdravého jedince se pohybuje okolo 600g. Mají hustou srst z jednoho vlasového váčku se větví okolo 60 chlupů. Díky tomuto činčila v srsti nemá parazity. Musíme se pravidelně o srst starat. Činčily se koupou v jemném písku.

Krmení

Důležité je vědět čím bychom měli činčily krmit. Ve zverimexech se prodávají barevné směsky se slunečnicí. Moc vás prosím o to, abyste toto krmivo nikdy nedávali činčilám. Činčila má velice citlivé zažívání. Přechod na jakékoliv krmivo by mělo být postupné. Měli bychom přimíchávat naše krmivo do krmiva, které by nám měl chovatel poskytnout. Nejvhodnější krmivo jsou tvrdé zelené peletky, mají ideální strukturu pro jejich zoubky. Například Vitakraft pellets, Oxbow, Witte Molen, Garvo. Činčily můžeme krmit i granulemi, jen si dávat pozor na to aby měli dostatek větviček, aby si měli o co obrušovat zoubky (dostatek větviček na obrušování musí mít i pokud budeme krmit peletami. Vhodné granulky jsou například Vitakraft vita, brit.

Vzhledem k jejich citlivému zažívání bychom měli činčilce dávat převařenou vodu. Tu bychom měli měnit cca jednou za tři dny a pořádně vymýt napáječku. Vodu jim dáváme v napáječce. Doporučuji skleněné napáječky (máte jistotu, že vám ji nerozkoušou a nebudou bez vody). Plastové napáječky nám často kapaly, ale u skleněných se nám toto nestává. Do vody jednou do měsíce můžeme přidat jablečný ocet, zlepšuje zažívání (na 1l jednu polévkovou lžíci). Také můžeme výjimečně do vody přidat B-komplex (podporuje chuť k jídlu).

Pamlsky musíme podávat s mírou. Jen několik kousků týdně. Velice oblíbené u činčil jsou šípky, okvětní lístky růži, kopřivy, lístky jahodníku, mrkev, kustovnice. Všechny pamlsky dáváme sušené. Seznam vhodných pamlsků naleznete zde: http://www.fojtl.cz/cincily.php

Vybavení klece

Klec pro jednu činčilu by měla být minimálně 80 cm vysoká, 50 cm široká a 50 cm vysoká. V kleci nesmí chybět poličky, domeček, miska (nejlepší je miska, kterou můžeme přišroubovat na klec). Doporučuji si koupit nebo vyrobit hamak (rádi v něm spinkají). V kleci nesmí chybět něco na hlodání. Klacíky z jabloně, sépiová kost, minerální kámen atd. Jen si dejte pozor na dřevo z peckovic. Je pro činčilu jedovaté. Klec nesmí být umístěna na vlhkém místě, nebo v průvanu. Ideální je suché světlé místo na kterém není extrémní teplo. Při vedrech se neumí efektivně ochlazovat. V létě toto samozřejmě nemůžeme ovlivnit, ale můžeme činčile odlehčit například tím, že dáme písek do mrazáku a necháme ji písek v kleci. Já jim nechávám zmrznout chladící vložky, které se dávají do chladících boxů. Ty zabalím do utěrky a činčilky si na ně rády lehají. Jen musíte dávat pozor, aby vám činča chladící vložku nerozkousla (tekutina uvnitř je jedovatá).

Ochočení

Pokud doma máte již jinou činčilku měli byste dodržovat karanténu alespoň 2 týdny a průběžně kontrolovat, jestli je činčila zdravá.

Prvních pár dnů po přivezení nechte činčilku bez povšimnutí, ať si zvykne na okolí. Po pár dnech vezmeme pamlsek a zkusíme ho dát činčile. Tím si ruku spojí s něčím pozitivním. Poté můžeme zkusit činčilku pomalu hladit pod krkem a za ušima. Činčily nemají rádi hlazení na bocích. Až vám bude činčila důvěřovat vyleze vám na ruku.